Page 8 - MFM August 2013
P. 8

SPECIAL COMMITTEE ON RECOGNITION
The Craft assembled voted to extend recognition to the following Grand Jurisdictions: Regular Grand Lodge of
Tahiti and Archipelagos; Grand Lodge of Croatia of Ancient Free and Accepted Masons, and the Grand Lodge
of Macedonia.
The Craft assembled voted to suspend recognition of the United Grand Lodge of Bulgaria.

                                             LODGES NOT REPRESENTED
The following Lodges were not represented at the Annual Communication- Not Represented :
Montana Lodge – 2, Flint Creek Lodge – 11, Benton Lodge – 25, Glendive Lodge – 31, Acacia Lodge – 33,
Kalispell Lodge – 42, Chinook Lodge – 50, Augusta Lodge – 54, Ponemah Lodge – 63, Musselshell Lodge
– 69, Thompson Falls Lodge – 70, Terry Lodge – 74, Sandstone Lodge – 84, Lower Yellowstone Lodge – 90,
Kyle Lodge – 96, Pilgrim Lodge – 102, Western Star Lodge – 104, Scobey Lodge – 109, Ekalaka Lodge – 120,
Park Lodge – 140, Lincoln Lodge – 157.

Legislative action adopted at the 147th Annual Communication became in force and effect at close of the
Communication.
The 148th Annual Communication will be held June 26, 27 and 24, 2014.

                                             2013-2014 Grand Lodge Officers

                                                Elected Grand Lodge Officers
                                 Thomas W. Chisholm (153), Grand Master
                                 Donald S. Cerovski (1/37/59/68), Deputy Grand Master
                                 Brian J. Murphy (1/6/136), Senior Grand Warden
                                 Lewis K. Smith, III (14), Junior Grand Warden
                                 Bruce W. Lahti (34), Grand Treasurer
                                 Reid L. Gardiner (3), Grand Secretary

                     Appointed Grand Lodge Officers
        Gerald L. Anderson (155), Senior Grand Deacon
        Jeffrey Harada (121), Junior Grand Deacon
        Lewie Fletcher (52/53/144), Grand Marshal
        Eugene “Bill” Murphy (29), Senior Grand Steward
        “Moe” Rademacher (52/71), Junior Grand Steward
        Alan T. Frohberg (58), Grand Standard Bearer
        Frank W. Noble (64), Grand Sword Bearer
        Johnathon R. Dahlquist (1/68), Grand Pursuivant
        Roy D. Merritt (153), Grand Tyler
        Michael A. Murray (63), Grand Chaplain
        John Thompson (5/41), Grand Historian
        John O. Baber (101), Grand Organist
        Daniel J. Gardiner (3), Assistant Grand Secretary

Page 8
   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13